domenica 12 giugno 2016

Bavarese Czekoladowy Tris

Deser bavarese z trzech rodzaji czekolady to jeden z najsłynniejszych przepisów znanego włoskiego cukiernika Luca Montersino. Jako,że chciałam przygotować coś czekoladowego na urodziny mojej chrześnicy, postanowiłam skorzystać ze sprawdzonego przepisu. Mam nawet książkę z deserami Montersino, ale prawie z niej nie korzystam,gdyż używa dużo różnych składników,których nie sposób kupić w supermarkecie, trzeba zamawiać przez internet, do tego są dosyć drogie. Bavarese Czekoladowy Tris jest natomiast zaskakująco prosty i z łatwodostępnych składników, ma konsystencje musu i smak lodów. Także jest mega czekoladowo :) Kto chętny zapraszam na przepis:
Przepis: Bavarese Czekoladowy Tris
Autor: Luca Monterosino
Porcje: tortownica o średnicy 22-24 cm
Czas przygotowania: 4h (wliczone mrożenie)
Stopień trudności: łatwy
Składniki:
400 g mleko 3,2%
75 g cukier
225 g żółtka ( w sumie rozbiłam 10 jajek)
18 g żelatyna
125 g czekolada gorzka 70% kakao
125 g czekolada mleczna
125 g czekolada biała
750 g śmietanka 36%
50 ml wody do rozpuszczenia żelatyny
Do dekoracji:
ciasteczka czekoladowe lub kakaowe

Uwaga: potrzebny termometr

Wykonanie:
1.Zrobić krem angielski: tj. mleko zagotować, w tym samym czasie roztrzepać żółtka z cukrem, gorącym mlekiem zalać żółtka i spowrotem postawić na ogień, cały czas mieszając doprowadzić do temp. 85 stopni;
Zelatynę zalać gorącą wodę i mieszać do rozpuszczenia, dodać do kremu,wymieszać;
 Krem angielski podzielić na 3 części (każda po 250 g)
2.Czekolady (każdą z osobna) drobno posiekać i dodać po jednym typie do  naczyń z kremem angielskim.
3.Smietankę ubić niecałkiem na sztywno. Gdy krem osiągnie temp. 30 -35 stopni dodać do każdego po 250 g śmietanki i wymieszać.
4.Na dno tortownicy wyłożyć ciastka, wlać najciemniejszy krem czyli ten z czekoladą gorzką i wstawić do zamrażalnika na 20 minut, po tym czasie wlać krem jaśnieszy z czekolady mlecznej, wstawić do zamrażalnika na kolejne 20 minut, po tym czasie wlać krem jasny z białej czekolady i zmrozić 3-4h.
5.Udekorować dowolnie i podawać deser zmrożony, jak tort lodowy. Dodatek żelatyny sprawia, że deser nie rozpuszcza się jak lody, więc dosyć długo wytrzymuje w temp. pokojowej bez utraty konsystencji, jeśli chcecie bardziej mus niż lody, wtedy można wyjąć go z zamrażarki 15 min wcześniej.
Smacznego!

3 commenti:

  1. Bardzo mi się podoba. Zrobię na urodziny syna. On jest wielkim miłośnikiem czekolady i lodów, więc powinien być zadowolony.

    RispondiElimina
  2. Przepiękny deser. Musi być hitem każdej imprezy.

    RispondiElimina
  3. Cudowny! Wygląda fantastycznie na zdjęciu, aż chciałaby się sięgnąć po kawałek :)

    RispondiElimina